Rady pro začínající sběratele

 Sbírání panenek i plyšáků má v podstatě stejná pravidla, jako každé jiné sběratelství. Vše ale navíc umocňuje moment osobního vztahu k tomu určitému předmětu. Nesmíme zapomínat, že jak panenky, tak plyšáci mají v reálném světě své živé předobrazy. To například známka nebo pohlednice nemá. Tento moment Vás někdy může ovlivnit a způsobit, že místo sbírky prostě jen shromažďujete. Dříve než se v následných vstupech pustíme do různých detailů. připomeňme ještě jedno, v naší zemi poněkud nové hledisko: představte si, že Vaši sbírku někdo jednou zdědí. Nebo s ní prostě jednou bude muset něco udělat, protože Vy toho už nebudete schopni. A pak si odpovězte: shromažďujete/sbíráte budoucí hodnotu nebo jen již ne snadno odstranitelný odpad? Zní to hrubě? Asi ano, ale je to realita života.

A proto první rada pro začínající sběratele: nevsázejte příliš na kvantitu – právě v tomto oboru jsou kvalita a tradiční původ důležité.

Chcete-li argumentovat tím, že ne každý má na drahé věcí (Což je tak trochu pověra, hodnotná panenka/plyšák nemusí být nutně drahá/ý. Někdy mi zůstává rozum stát nad tím, jak vysoké částky se platí na internetových dražbách za opravdu jen budoucí odpad) mám pro Vás druhou radu: zkuste sečíst, kolik jste již vynaložili za své zdánlivě levné poklady. Možná překvapeně zjistíte, že za tyto finance jste již mohli vlastnit jeden základní kámen opravdu hodnotné sbírky.

Tak to jen pro začátek, brzy budou následovat i detaily.


VAROVÁNÍ-UPOZORNĚNÍ

Bohužel, stále se mi nedostává dost času na doplňování informací tak, jak jsem si představovala. Ale přeci jen musím všechny zájemce o seriozní zboží varovat, na druhou stranu ty, kteří nehledí na kvalitu upozornit na výhodnou šanci:

V roce 2010 náhle ukončil činnost televizní prodej panenek HSE24. (HSE24 funguje dál, jen panenky tam již chybí) Tento systém fungoval především západně od naší hranice. Došlo bohužel k tomu, že způsob nabídky byl tak neprůhledný, že klienti neměli šanci rozeznat, co z nabízeného zboží jsou skutečně hodnotné panenky a co jen v Číně vyráběné "jako sběratelské panenky". Zklamaných zákazníků bylo příliš mnoho, čím dál tím víc zboží se vracelo zpět. A díky tomu došlo pak ke zlomovému rozhodnutí prodej ukončit.

Již v minulosti se k nám dostávaly právě tyto vrácené panenky, které měl již někdo před tím v ruce. Po ukončení televizního prodeje ale na skladech zůstala spousta neprodaných kusů tzv. sběratelských panenek. Navíc: smlouvy s Čínou nejde jen tak ze dne na den ukončit. Závazky se musely odebrat, spousta zboží se v den ukončení ještě vezla na lodích po moři. Kontejnery jsou obrovské a obrovské je i množství zboží, které je nutno za každou cenu prodat.

Proto se k nám začíná toto zboží masově tlačilo. Na západě již čínské zboží není "in". Pro méně majetné je to šance získat za méně peněz něco, co alespoň zdálky vypadá jako sběratelská panenka, pro ty, kteří ale chtějí opravdu kvalitní sběratelské panenky je to ošklivá past.

Dalo by se říci: pozor na podezřele nízké ceny sběratelských panenek. Bohužel, mnoho prodejců se nestydí velmi levně nakoupit a velmi draze prodávat. Takže jedna dobrá rada. Je to přibližně stejné, jako ochranný pásek na bankovkách: DÍVEJTE SE PANENKÁM NA OČI. POKUD JSOU AKRYLOVÉ, JE TO JASNÁ ČÍNA. Akrylové oči poznáte podle nepřirozeného lesku. NĚKTERÉ JSOU ALE Z AKRYLU, ZALITÉ SKLEM. Tyto oči poznáte podle toho, že nejsou oblé, ale mají uprostřed poměrně výraznou špičku jako kužel. Pochopitelně ne úplně ostrou.

A pro ty z Vás, kteří na tuto šanci již dlouho čekají: KUPUJTE RADĚJI PANENKY S TMAVÝMA OČIMA. Akryl často mění barvu, spojení akryl/sklo se často odděluje, mezi jednotlivé vrstvy se dostává vzduch. Tím se opět barva očí mění. U tmavých to není tak markantní. Světlé barvy očí se dokáží změnit i na pastelově fialovou. Někteří sběratelé s tím již udělali svou smutnou zkušenost. A pak je i panenka koupená místo za deset tisíc "jen" za tři příliš drahá.


Oči panenek

Protože firma Schildkröt letos (2011) poskytla překrásné detailní obrázky svých panenek, mohu hned předcházející stať doplnit o tyto detaily. Skleněné oči mají dvě varianty: buď foukané sklo, nebo sklo plné.

První varianta, foukané sklo, je křehčí, umožňuje ale, aby okem prostupovalo více světla. Tím mají oči i větší hloubku a od lidských jsou téměř k nerozeznání.

Druhá varianta, plné sklo, je bezpečnější, podle norem EU je možno některé tyto oči používat i pro hračky. Pochopitelně pro hračky určené starším dětem. (viz např. celovinylové panenky Schildkröt navržené paní Carin Lossnitzer: Tom, Jimmy, Toxy)  Miminům rozhodně do rukou nepatří a nejsou ideální ani pro děti hyperaktivní.

Obě tyto varianty ale propůjčují panenkám kouzlo "živého" pohledu. Nenadarmo se říká, že očima je vidět do duše. Protože obě výše jmenované varianty skutečně evokují pocit reálných očí, evokují pak panenky, jež je mají pocit kontaktu s oduševnělým tvorečkem. Není to jen jejich někdy více někdy méně zdařilé napodobení skutečného človíčka, ale jsou to především tyto nádherné oči, které způsobují, že s panenkami, jež je mají, se nikdy necítíte osamoceně. Mé první setkání s tímto fenoménem mě právě přivedlo k tomu, že jsem někdy kolem roku 1992 použila jako nadpis pro článek o panenkách pro časopis Svět hraček (vydává Sdružení pro hračku a hru) slogan: PANENKA JE, KDYŽ ČLOVĚK NENÍ SÁM. Nahlédněte do následné fotogalerie, sami mi dáte za pravdu.

A protože jsem si právě v začátcích měla možnost přečíst v jednom tehdy československém časopise pobouřený článek kohosi, kdo se pozastavoval nad tím, že ti Němci (autor tehdy navštívil zřejmě firmu Zapf) už nevědí, co by si navymýšleli, tak dávají panekám oční protézy pro lidi, uvádím jeden velice důležitý detail: TYTO PROTÉZY PRO LIDI VZNIKLY AŽ NA ZÁKLADĚ VÝROBY OČÍ PRO PANENKY. Panenky je nosily již v 18. století. Protože se shodou okolností panenkářství nejvíce rozvíjelo v Německu v okolí města Sonneberg, současně s ním se rozvíjelo i sklářství, konkrétně obor výroby očí. Nejvyššího mistrovství dosáhli skláři z města LAUSCHA v Thüringen. Proto také ty nejlépe vypracované panenky z celého světa hrdě nosí OČI Z LAUSCHI. Ukázalo se, že někteří výrobci panenek, především prapodivné "galerie" z USA předstírají, že jejich panenky právě tyto oči mají, chystá se právní úprava možnosti používat tuto značku v souvislosti s výrobky.

K tématu očí z Lauschi jsem našla velice zajímavý článek na internetu. Doporučuji prokliknout tento odkaz a začíst se do druhého odstavce

Ještě jedna poznámka k tomuto tématu: reklama je reklama a tak se někteří prodejci především tzv. rebornů uchylují k tvrzení, že jejich panenky jsou ty nej, protože mají supermoderní nedávno vyvinuté 3D-oči. Prosím, nenechávejte se tímto tvrzením ohlupovat. Žádné takové oči neexistují. Nebo naopak: neexistuje žádná supernovinka. Všechny oči, pokud nejsou namalované, jsou trojrozměrné. A i ty namalované, pokud je dělá skutečný mistr, dokáží trojrozměrně vypadat. Ale o tom v další kapitole.


Skleněné varianty očí z Lauschi

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————

——————————


KATALOGY

Informace pro sběratele katalogů:

Schildkröt:- katalogy aktuálně platící získáte po zaslání 40,- Kč/1ks na pokrytí výdajů. Po zaslání kontaktu obdržíte platební podklady. Částku můžete buď převést na konto uvedené na faktuře, nebo zaslat formou poštovních známek v hodnotě 40,-Kč. Pokud si z tohoto katalogu později vyberete zboží, bude Vám částka 40,- Kč z jeho hodnoty odečtena.

Katalogy Schildkröt a dalších firem z let minulých: - každé pondělí bude zveřejněn seznam těch, které jsou k dispozici k prodeji. Nejnižší možná částka, kterou je možno nabídnout za 1 ks činí 40,- Kč, pokud nebude uvedeno jinak. Každý pátek budou katalogy zaslány tomu, jehož nabídka bude nejvyšší. Na tuto částku obdrží pochopitelně opět řádný účetní doklad. Tento postup platí až do vyčerpání zásob.


SEZNAM KATALOGŮ VOLNÝCH OD 2.4.2012:

 Aktuální katalogy Schildkröt 2010/2011

A DÁLE:

3 ks - SCHILDKRÖT 2008/9 - veškerá produkce firmy

1 ks - BROŽURA VYDANÁ KE 100 LETŮM VÝROBY PANENEK SCHILDKRÖT v anglickém jazyce, formát 21x29,5cm, 24 stran, minimální cena 100,- Kč

1 ks - MINIKATALOG KÄTHE KRUSE 2006 - klasické panenky, hračkové panenky, Waldorf-panenky, formát 10,5x14,5cm, 116 stran, cena minimálně 40,- Kč/1 ks

1 ks - KÄTHE KRUSE podzim 2008 - podzimní novinky všech dodávaných výrobků, formát 21x29,5cm, 28 stran, cena minimálně 40,- Kč

1 ks - KÄTHE KRUSE podzim 2009 - podzimní novinky všech dodávaných výrobků, formát 21x29,5cm, 24 stran, cena minimálně 40,- Kč

1 ks - KÄTHE KRUSE 2008- hračkové panenky, Waldorf-panenky, textilní produkty, formát 21x29,5cm, 196 stran, cena minimálně 50,- Kč

1 ks - WITH HEART AND SOUL BERLIN 2007 - výtvarnické sběratelské panenky, formát 21x25 cm, 20 stran, cena minimálně 40,- Kč

1 ks - WITH HEART AND SOUL BERLIN 2008 - výtvarnické sběratelské panenky, formát 21x25cm, 24 stran, cena minimálně 40,- Kč


Kontakt

EUCO, spol. s r.o., Zuzana Krausová, IČ 18234011

Hřbitovní 185/5 Karlovy Vary PSČ 360 20

mobil: 00-420-602213559
fax: 00-420-353222258Katalogy, které jsou aktuálně v nabídce

—————

—————

—————

—————

—————

—————

——————————