BRIGITTE LEMAN

Zásadní informace z léta 2014
Paní Leman ukončila tvorbu panenek pro zpracování ve vinylu. Existující formy byly zničeny, aby nehrozilo pozdější zneužití pro nekontrolovanou výrobu. Nezbývá, než vřele pogratulovat všem, kdo příliš neváhali a její panenky si zakoupili.
 Paní Brigite Leman je jednou z těch, kdo psal historii vinylových panenek.

S pracemi paní Brigitte Leman (zde je třeba uvádět celé jméno nebo alespoň iniciálu křestního jména – existuje, tedy existovala ještě Evelyn Leman, její dcera, také panenkářka) jsem se setkala opět díky spoluprácí s firmou Schildkröt. V době, kdy jsem u Schildkröt začínala, tedy v roce 2004, zpracovávala tato firma návrhy paní B. Leman již pátým rokem. Před tím navrhovala pro firmu Max-Zapf.

Opět malé poučení: nutno rozeznávat firmu Max-Zapf Puppen und Spielwarenfabrik GmbH, tehdy rodinný podnik z města Rödental, který až do roku 1980 vyráběl jen v Německu. Pak se postupně produkce přesunovala na dálný Východ, v roce 1991 kvůli tomu byla založena pobočka v Hong Kongu. V roce 1992 byl rodinný podnik prodán velkému koncernu. Od roku 1998 se mluví o Zapf Creation, variantě, která je u nás známa v současné době.

Na tento vývoj ve firmě Zapf a konečný přechod na výhradně asijsou výrobu v roce 2002 reagovali pak mnozí spolupracující výtvarníci po svém.

Paní Brigitte Leman přešla k firmě Schildkröt v roce 1999. Měla ale poněkud vyšší nároky. Např. oblečení jejích panenek nesmělo být prodáváno samostatně. Paní B. Leman chtěla také kontrolovat, v jakém prostředí jsou její panenky vystavovány a prodávány.

Poslední katalog, ve kterém byly její panenky přímo zařazeny je ročník 2005/6. Od té doby jsou nadále pod jejím dohledem vyráběny u firmy Schildkröt, paní B. Leman je ale prodává výhradně sama přes svůj "Puppenschlösschen".

Protože ale firmu Schildkröt zastupuji v České republice, mohu tu zároveň, pochopitelně se souhlasem paní B. Leman, prodávat i její skvosty. - Tato informace je k dnešku (prosinec 2014) již jen historickým konstatováním.


BRIGITTE LEMAN OHLAŠUJE KONEC KARIÉRY

Vážené sběratelky/sběratelé! Mám tu pro Vás další žhavou novinku:

paní Brigitte Leman ohlásila na svých stránkách možný konec kariéry.

V každém případě ohlašuje výtvarnou pauzu. Dle jejích vlastních slov nemáme očekávat nějaký nový výtvarný návrh. Avizuje, že s ohledem na to, že její panenky jsou vyráběny u firmy Schildkröt, může zatím zaručit jen to, že její panenky bude možno zakoupit alespoň do konce tohoto roku.

Protože s firmou Schildkröt spolupracuji velice úzce vím, že již minimálně rok probíhají mezi firmou a paní Leman různá jednání. Nechci předbíhat vývoji, navíc by bylo nefér odhalovat detaily v momentě, kdy já sama jsem třetí, nezúčastněnou osobou.

Paní Brigitte Leman tak, jako ostatní, zápasí s konkurencí levných asijských výrobků a také s občas až příliš dravým chováním některých výtvarnic, které jsou připraveny přežít za opravdu jakoukoliv cenu. Navíc má za sebou nelehké období, kdy se musela smířit s nikoliv přirozenou smrtí své dcery, také výtvarnice. Panenky navrhuje již 22 let a tak není divu, že oznámila, že se dostavila únava. Možná je to prosté, mnohými zažité vyhoření.

Může se ale právě tak jednat jen o taktický tah. Paní Leman slibuje, že na konci roku dá konkrétní zprávu. Možná jen doufá, že váhající zákazníci přestanou váhat a v zájmu rozšíření svých sbírek raději rychle nakoupí alespoň jednu její panenku.

Co ale mohu potvrdit s naprostou jistotou (tuto změnu jsem prožívala i s další významnou výtvarnicí, paní Lindner, právě tak jako se slavnou firmou Ateliér Evelyn): podnikání v Německu má neporovnatelně přísnější pravidla, než u nás. Pokus nějak "neoficiálně" projít krizovou dobou by se mohl velice šeredně nevyplatit. Pokračovat dál znamená ale přísné závazky, na které je třeba vydělat. Dovoluji si odhadnout, že konec je možno očekávat s více než poloviční jistotou.

A nebo paní Leman konečně poleví ze svých nároků vůči výrobci jejích panenek a tím umožní, abychom se z nich mohli radovat i další léta.

Problém byl evidentně zažehnán a tak si i v roce 2011 stále můžete panenky od Brigitte Leman objednávat.