Korunové ceny panenek

 Protože kurz eura neustále provádí divé reje a ekonomika EU skotačí v kotrmelcích, budu postupně převádět všechny ceny na těchto stránkách na CENY EUROVÉ. Ty jsou neměnné. Bohužel tím Vám, především tuzemským návštěvníkům trochu zkomplikuji život, ale ke korunovým cenám se dopracujete tím, že ty eurové pronásobíte aktuálním kurzem Komerční banky u které mám účet a tudíž je pro mne závazný. Ke kurzu se dostanete po prokliknutí následného odkazu. Pro zjištění ceny musíte použít sloupec "valuty-prodej". A zde je slíbený odkaz: www.kb.cz/kurzovni-listek/cs/rl/index.x


Základní informace o firmě

Častým tématem otázek návštěvníků Panenkov®a jsou panenky firmy Götz s tím, proč, když propaguji německé výrobky, jsem mezi ně nezahrnula i panenky této firmy.

Má to jednoduché vysvětlení: od roku 2004 jsou veškeré produkty firmy Götz Puppenmanufaktur Int. GmbH vyráběny výhradně v Asii.

Nejznámnější z hračkových, panenka Sarah, která se od roku 2010 jmenuje Hannah, byla navržena známou německou výtvarnicí Hildegard Günzel. Ta je zároveň autorkou většiny panenek výtvarnických - sběratelských. I sběratelská řada je vyráběna v Číně.

Firma Götz se nesmazatelně zapsala do historie výroby moderních, především vinylových panenek. K podrobnějším informacím o této historii se dostaneme později i s obrazovou dokumentací. Výtvarnické panenky vyrobené DO roku 2003 včetně patří ke skutečným pokladům mnohých sběratelů.

Mnohé z nich najdete později v oddělení: "Co všechno odnes čas"

Ještě malá poznámka: na diskusním foru "Slepičárna" jsem se dočetla, že každopádně platí, že panenky Götz jsou vyrobeny kvalitně. Mám radu: zkuste si ověřit, jakým způsobem jsou vyráběny tradiční čínské hračky. Převážně z papíru a v podstatě na "jedno použití". Opravdu si myslíte, že v této zemi je možno vyrobit opravdu kvalitní panenky?  To se netýká je panenek se značkou Götz, ale většiny k nám dováženého zboží bez ohledu na to, jaká značka je na krabici. A nebo rada jiná: zkuste se někdy alespoň podívat na panenky vyrobené v Evropě, nejideálněji v Německu. Tam se také nachází světové "hlavní město hraček a panenek" Sonneberg. Již od 17. století. Nejen to. Je tam i evropská nejstarší škola pro hračkáře a panenkáře. A pouhých 12 km od tohoto Sonnebergu je umístěno v současnosti již jen překladiště firmy Götz. Ale do roku 2003 se v těchto prostorách opravdu vyráběly jedny z nejúžasnějších ať hračkových nebo sběratelských panenek. A tady mám vlastně radu třetí: zkuste najít někoho, kdo ty "Götzí"panenky tehdy kupoval. V ČR je jich spousta. Oni Vám nejlépe vysvětlí, v čem je rozdíl.

Při nákupu hraček rozeznávejte místo výroby od místa, kde jsou umístěna překladiště asijského zboží.


Identifikace panenek

Od roku 1991 do roku 2005 jsem v Československé, později České republice exkluzivně zastupovala firmu Götz. Bohužel jsem dopustila, že tyto panenky prodávala i jiná osoba. Později jsem zjistila, že některé panenky byly svlékány, jejich oblečení s visačkou Götz bylo oblékáno panenkám jiného původu a ty pak byly vydávány za panenky firmy Götz. Totéž se ale občas stává i s panenkami, které jejich majitelé zkouší výhodně prodat před Aukro.

Jak bylo již výše zmíněno, ukončila firma Götz v roce 2003 produkci v Německu a od roku 2004 jsou veškeré jejich panenky vyráběny v Číně. Občas jsou ale ty "čínské" vydávány za německé.

Máte zájem o identifikaci panenky Götz ve Vašem vlastnictví? Nabízí Vám někdo panenku Götz a Vy si nejste jisti jejím původem? Zašlete mi její fotografii. Pokud bude v mých silách, původ Vaší panenky určím. Mám k dispozici téměř všechny oficiální katalogy, které firma od roku 92 do roku 2005 vydala.

Pokud bude panenka na první pohled jiného nebo špatně zařazeného původu nebo ji nebudu schopna určit,  je tato služba zdarma. Pokud bude její určení vyžadovat více času a budete žádat potvrzení o původu, stojí tato služba od 150,- do 300,- Kč podle časové náročnosti. Na uhrazenou částku pochopitelně obdržíte řádný doklad.