Nel de Man

S pracemi paní de Man jsem se prvně setkala v roce 2004, když jsem zahájila spolupráci s firmou Schildkröt. Tato firma byla již třetí v pořadí, pro kterou (mimo své vlastní práce) navrhovala postavičky miminek. Před tím vystřídala firmy Sigikid a Zapf. Důvodem odchodu z obou předcházejících byl vždy fakt, že tyto přenesly výrobu do Asie.

Paní de Man modeluje panenky, později hlavně miminka, již ca 30 let. Protože je již zasloužilou babičkou, ukončila spolupráci i s firmou Schildkröt (v roce 2006) a věnuje se již jen modelování unikátních kousků z modelovací a následně vypékané hmoty.

Osobně jsem se s ní seznámila v květnu roku 2007, kdy vystavovala v rámci mezinárodního panenkového festivalu (Das Internationale Puppen Festival) v německém městě Neustadt. Během několika dalších měsíců došlo k dohodě o spolupráci a od té doby mohu všem, kdo mají zájem o čistou práci přímo z rukou panenkového výtvarníka za velmi rozumnou cenu nabízet její jedinečné kousky, ke kterým, jak sama říká, má dost předloh ve své košaté rodině.

Je to velice milá dáma, která přes svou úžasnou kariéru nikdy neměla manýry slavných. Když jsem se jí v roce 2008 ptala, zda se opět setkáme v Neustadtu, odpověděla mi: " Víte, já už nejsem nejmladší, už se mi nechce moc jezdit. Nejraději sedím doma v kuchyni a při kafíčku modeluji své panenky"